Zašto smo mi “bolji od Austrije”?

“Bolji smo od Austrije, nismo zaslužili da izgubimo”, vikao je TV komentator u završnici utakmice rukometnih reprezentacija Austrije i naše zemlje poslije poraza od 34:32 i još jednog neplasmana na veliko natjecanje, u ovom slučaju Europsko prvenstvo u Hrvatskoj 2018. godine.

Pritisak nerealnih očekivanja bh. javnosti je redovito težak psihološki teret s kojim se naši sportaši moraju nositi, a psihološka priprema u vrhunskom sportu često odlučujući faktor uspjeha.

Zašto smo mi bolji od Austrije? “Vidjeli ste što se može postići kad svi idu u istom smjeru”, kazao je poslije utakmice Patrekur Johannesson, Islanđanin na klupi Austrijanaca. Ne treba ni spominjati koliko toga ne ide u istom smjeru kod nas. S druge strane Austrija je strpljiv kolektiv koji je pobjedom pred 5.000 gledatelja u Albert – Schultz dvorani ostvario plasman na svoje peto veliko natjecanje od 2010. godine (sudjelovali su na EP-u 2010. i 2014., a na SP-u 2011. i 2015.). Pobijedili su nas dva puta u tekućim kvalifikacijama, a u prethodnih pet utakmica igranih u posljednje četiri godine ih nikad nismo savladali (skupili smo 4 poraza i jedan remi). Snagu prvo treba dokazati na terenu da bi imali osnovu uz toliko očekivanja i pozitivnih najava ulaziti u utakmice s ovakvim protivnicima.

Uoči tekućih kvalifikacija smo se hrabrili činjenicom da su se Austrijancima od A tima oprostili neki od najboljih igrača, a drugi uoči posljednje utakmice bili van stroja zbog ozljeda. Uz to su naši odigrali i jednu svoju odličnu dionicu od 40 minuta, ali je sve bilo nedovoljno zbog drastičnog desetominutnog pada koncentracije u igri. Ali pada ritma kakav se sredinom drugog poluvremena događa iz godine u godinu i kojem stručno vodstvo nije pronašlo rješenje. S druge strane domaćini su imali kontinuitet u tempu, igrali s manje pritiska, a više strpljenja i mirnoće. Kad je došla prilika, iskoristili su je (u 10 minuta su napravili seriju od 8:1 i preokrenuli 23:25 u 31:26).

To je prosto i otprilike trenutna razina naše kvalitete, a igračima koji su već ostvarili najveći uspjeh bh. reprezentativnog rukometa (plasman na SP u Kataru 2015.) ostaje pokušati naučiti iz grešaka kako bi sljedeće prilike (a poslije dvoje vrlo tijesno izgubljene kvalifikacije za Euro, prethodno iza Bjelorusije i ovoga puta iza Austrije) ipak realizirali.

Netipičnih puno golova i dobra krila

Bh. tim je protiv Austrije primio netipično veliki broj golova jer smo naviknuli na ipak jako čvrstu i nepropusnu obranu. S druge strane pokazali smo bolju igru s krila što nas dosad nikako nije krasilo, pogotovo par dana ranije protiv Španjolske. Srđan Predragović (5), Alen Ovčina (4) i Tomislav Nuić (4) su zajedno zabili 13 golova.

Marko Panić najbolji strijelac

Kroz minule kvalifikacije je u vodećeg vanjskog šutera izrastao Marko Panić koji je u posljednjem meču protiv Austrije zabio 7 golova, dok je svoju utakmicu u Finskoj (10 pogodaka) nazvao “najboljom utakmicom za reprezentaciju”. U Beču se međutim potrošio s velikom minutažom i nedovoljno odmora. Dejan Malinović ipak nije dovoljno oporavljen da bi igrao kako zna, dok je izbornik Kostu Savića u Beču poslao na tribine. Panić je bio najbolji strijelac BiH sa ukupno 37 golova u kvalifikacijama.

Suci nisu uzrok poraza

Poljski suci u Beču, Marek Baranowski i Bogdan Lemanowicz, su u prvom poluvremenu utakmice imali pomalo neujednačen kriterij gdje su možda neka od isključenja dosuđena preostrogo (ukupno 12 minuta u prvom dijelu smo bili s igračem manje), ali je to daleko od uzroka poraza. Upravo u ovom dijelu naši su igrali najbolje, dok su u nastavku s deset katastrofalnih minuta sami sebe pomeli s terena i prelomili meč.

Ždrijeb kvalifikacija za SP sljedećeg mjeseca

Sljedeća prilika za plasman na veliko natjecanje će biti 26. Svjetsko prvenstvo u Danskoj i Njemačkoj 2019. godine. Put do tamo je teži nego na Euro jer iz skupine izravno na SP ide samo njen pobjednik, dok drugoplasirani igraju baraž, a slabije rangirane reprezentacije, poput naše, obično tamo očekuju jako teški protivnici. Ždrijeb kvalifikacija će biti obavljen u Beču sredinom sljedećeg mjeseca, a startat će krajem listopada ove godine.

BILAL ŠUMAN

“Čestitam Austriji. Znali smo da će biti težak meč. Imali smo kontrolu utakmice do polovine drugog poluvremena. Tad smo napravili seriju tehničkih grešaka poslije kojih smo primili četiri ili pet golova te ispustili konce igre iz svojih ruku”.

PATREKUR JOHANNESSON

“Bila je to izvrsna utakmica, navijači su napravili odličnu atmosferu. Imali smo dosta problema, ali smo pokazali što možemo postići kad svi idu u istom smjeru. Ponosan sam i jedva čekam Euro, ali u isto vrijeme znam da do njega moramo puno raditi”.

Piše: Ersan Bijedić, sport@dnevni-list.ba